I to årtier har Lars Findsen været en af Danmarks mest fremtrædende embedsmænd med den højeste sikkerhedsgodkendelse. Han har haft indsigt i statens mest fortrolige hemmeligheder og er den eneste, der har stået i spidsen for begge landets efterretningstjenester – først PET og senere FE.
Spionchefen giver et sjældent indblik bag kulisserne, hvor Lars Findsen har navigeret gennem politiske skandaler med store personlige omkostninger og arbejdet for at beskytte demokratiet. Bogen skildrer hans rolle under kriser som Muhammedtegningernes globale opstandelse og trusler fra højtstående terrorister mod Danmark. SPIONCHEFEN handler om fascinationen af sikkerhedspolitik, om de omfattende ændringer i samfundets terrorsikring og om de lyse og mørke sider ved at være en del af magtens inderkreds i Danmark.
I vinteren 2021 blev Lars Findsen anholdt i Københavns Lufthavn, fængslet i celle 18 i Hillerød Arrest og sigtet i en sag, der omtales som den største efterretningsskandale i den vestlige verden. For første gang deler han nu sin historie i en ærlig og personlig selvbiografi.
Med udgangspunkt i sine dagbogsnotater beskriver Lars Findsen også sine 71 dage i fængsel, hvor han deltager i en madklub, skaber daglige rutiner og opnår nye indsigter om sig selv.
Detaljer
- Forfatter: Lars Findsen og Mette Mayli Albæk
- Udgave 1, Oplag 3
- Udgivelsesdato: 13. oktober 2022
- Forlag: Politikens Forlag